Foto:

Imamo novog super tatu! Dve nedelje u prirodi sa detetom…

Izvor: Bebac.com

Dok je za većinu roditelja odlazak na put sa detetom prilično komplikovan za organizaciju, postoje i oni roditelji koji jednostavno samo pokupe stvari, stave dete na leđa i upuste se u avanturu. 

Možete li da zamislite planinarenje sa detetom pa onda i more, spavanje u planinskoj kući bez grejanja, pešačenje, kupanje i sve to uz oblačenje i hranjenje deteta u dvonedeljnoj avanturi bez mame, babe, tetke ili bilo čije pomoći?  

Ovaj tata se upustio u baš takvu jednu avanuru, a evo i kako je to sve izgledalo. 

Pakovanje

Kad se štreber pakuje…

Naš tata, avanturista se pakovanju zbiljno posvetio. Odeća za tri godišnja doba, oprema za planinarenje, oprema za plažu, hrana i sudovi, lekovi i higijena, knjige i igračke… I nije bilo dovoljno to samo potrpati u kola – važno da sve to uvek bude sortirano, dostupno i na dohvat ruke.

Vuku je poneo gomilu rezervne odeće, tanke, debele, duge, kratke, za pešačenje, za kišu, za plažu, za spavanje… i obuće, sandale, plitke patike, duboke patike, sobne debele čarape, čizme… 

Krećemo… 

Vuku, kao i svakom detetu njegovih godina, teško pada i brzo dosadi da bude dugo vezan u sedištu u kolima. Zato je važno dobro se naoružati muzikom, ali onim pesmicama koje će dete zabaviti, a tatu neće nervitati.

Na dohvat ruke, da ne bi puno stajali, hrana, voda, telefon, dokumenta i pasoši, igračke i knjižice i polećemo… 

Idemo u planine… 

Naši avanturisti su se najpre uputili u planinske predele.. A celokupna avantura je izgledala ovako: Grbaja (Prokletije), Godinje (Skadarsko jezero), Sutomore (sa usponom na Rumiju i obilaskom tvrđava u okolini), Biogradska gora (Bjelasica)

Planinske kućice u kojima su spavali, bile su komforne ali  bez grejanja, pa su noći bile prilično hladne. Srećom, kućice imaju struju, pa je mala grejalica koja sobicu brzo zagreje, boravak u njoj učinila prijatnim. 


Udoban krevet baš po Vukovoj meri

Planinarenje sa malim detetom je ozbiljan poduhvat pa se tata, koji je već iskusan u tome, dobro pripremao za svaku turu. 

„Ići sam u jesen u visoke planine sa malim detetom nije šala, pa sam se uvek trudio da se spremam za nepredviđeno i za ne daj bože. Nosio sam mnogo Vukove odeće, od rezervnog donjeg veša i čarapa, preko tankih i kratkih majci do dugih i debelih trenerki, zatim kabanica gornja i donja, kamašne, rukavice, kapa, debela jakna, sva rezervna odeća upakovana u specijalni nepromočivi džak… I to sam sve imao uvek, bez obzira na trenutno vreme i dužinu šetnje. Oprema koju smo nedavno nabavili za Vuka (mali polar, rolka, pantalone, jakna, kabanica donja i gornja) se odlično pokazala.


Vuk na jednom od vrhova Valušnice

Osim toga, uvek sam imao osnovnu prvu pomoć (previjanje, hanzaplasti, kreme za ujede i opekotine) i proširenu (analgetici, vakuum pumpica za ujede zmija i insekata, autan, maramice i toalet papir), osnovni komplet za preživljavanje (astrofolije, upaljač i šibice, nešto papira, kanapi i vezice…), uvek dovoljno integralnih čokoladica (semenke, med, grožđice).

Sa svim tim ranac mi je bio podosta težak. Srećom pa nije bilo toplo, i dve litre vode nam je uvek bilo dovoljno.” – piše tata Marko Bošković na svom blogu. 

Naravno rute su bile prilagođene šetnji sa detetom, ništa tehnički zahtevno i opasno. Šetnje su započinjali rano ujutru, tako da oko podneva budu na vrhu, a da se pre mraka vrate u smeštaj.  

A posle planine, malo i morske avanture! 

Ispostavilo se da je more krajem septembra zadovoljavajuće toplo, oko 23C, svega nekoliko stepeni hladnije od vazduha, i kupanje bi bilo prava milina da nije gotovo sve vreme duvao vetar. Da bude još nezgodnije, poslednjih dana je bilo oblačno, pa na sunce nisu mogli mnogo da računaju.


Vuk morski.. 

Vuk je specijalno za ovu priliku dobio svoje prvo ronilačko odelo, što se pokazalo kao odlična stvar. Ipak je on još mali i nedovoljno aktivan u vodi da bi se zagrejao, a i mršavko je i nema ni grama izolacije.

„Kupanje je bilo ok, problem je bilo izlaženje. Čim bi izašli iz vode, morao sam u rekordnom vremenu da ga obrišem i osušim, obučem od glave do pete u nekoliko slojeva, tutnem mu topli čaj i zabavljam uz knjigu dok se ne zagreje. A onda ponovo. Možda je to preterivanje, video sam da su Rusi svoju decu puštali da šetaju mokra po vetru, ali oni se i po snegu valjaju i kupaju u rupi u ledu, pa je Crna Gora u septembru/oktobru možda za njih tropska plaža.”- piše Marko Bošković 


 

Trebalo je dve nedelje nešto i jesti..  
Bez obzira na okolnosti Marko se trudio da i u toku ove dvonedeljne avanture Vuk jede redovno, kuvano i zdravo. 

„Trudio sam se da svaki dan jedemo nešto toplo, kuvano i tečno, iako bi Vuk najviše voleo da jede samo čokolino tri puta dnevno. U tim improvizovanim uslovima kuvanja na malom gorioniku, pokazalo se dobro kombinovanje supe iz kese sa povrćem iz konzerve (pasulj, grašak) ili kukuruzom, po potrebi zgusnuto instant pireom ili razređeno paradajz sokom, i začinjeno solju, origanom, bosiljkom…


Ručak sa pogledom..

Ni voća i povrća nam nije falilo. Par puta sam se prevario pa smo seli u restoran da ručamo ili večeramo, i oba puta me je Vuk sabotirao, pojeo par zalogaja i kao neće više, ni posle svih ubeđivanja, ulagivanja i pretnji. Posle toga sam svu hranu ja pripremao.” 

Kako se Vuku dopala ova avantura? 
Marko Bošković je na svom blogu Perpetuum – mobile detaljno opisao ovu uzbudljivu avaturu koja će Vuku zasigurno ostati u sećanju. Mali, a opet dovoljno veliki da ima sečanja, Vuk sa svoje 3,5 godine, doživeo je predivne trenutke sa svojim tatom, sagradio je u svojoj glavi uspomene, a u prirodi je i puno toga naučio. 


Zadovoljni avanturisti..

„Vuk je bio prilično dobar, ili bar predvidiv. Na pešačenjima smo odlično funkcionisali. Radoznao je, sve ga interesuje i sve upija što mu pričam, i posle reprodukuje. Još živi u svetu mašte gde su džinovi, bauci, zmajevi i čarobnjaci stvarni pa sam mu i ja improvizovao neke takve priče da bi mu put bio interesantniji. Ali zna i o stvarnom svetu, prepoznaje insekte i životinje, nekoliko vrsta drveća, razume (na nekom njegovom nivou) čemu služi koren ili list, šta je seme, da će gusenica postati leptir a punoglavac žaba, itd.

Svašta se rađa i raste u šumi…
 
Ima mnoogo snage, ni jedan dan nisam uspeo da ga umorim, bez obzira na to koliko bi pešačili i penjali se. Što je dobro, pošto nam je omogućilo da idemo dalje i više nego da sam morao da ga nosim stalno ili da je bio smoren i nezainteresovan. Ali često bih po povratku ja bio potrošen, a on kao nov.

 Snaga i energija trogodišnjaka na delu…
 
Možda paradoksalno, ali dani mirovanja su mi bili najnaporniji. Vuk je kao penušavo piće kada se otvori limenka. Tu energiju je nemoguće zadržati i on ne može da bude miran, ni kad spava (kotrlja se i prevrće), ni kad jede, ni kad čitamo knjigu ili gledamo crtani. Nosio sam računar, i crtani bi mi ”kupili” pola sata ili 45 minuta da odradim šta moram, za duže stvari sam morao da čekam da zaspi.

U Sutomoru smo malo imali problem jer vreme poslednjeg dana nije bilo za kupanje, Vuk nije u stanju da duže bude zatvoren u sobi, a nismo imali mnogo opcija za šetnju. U suštini, zbog toga smo i skratili vreme na moru i vratili se u planine.” – piše tata Marko na svom Perpetuum – mobile sajtu. 



 Jedan od osvojenih vrhova naših avanturista..
 
Tata Marko, takođe na svom sajtu iznosi i svoje zadovoljstvo avanturom, prezadovoljan kako je sve prošlo. Kako kaže, njih dvojica, otvorili su neke nove domete pa je sada, za njih, samo nebo granica.

„Sve u svemu, ja sam prezadovoljan. Bili, videli, iskusili, vratili se živi i zdravi (Vuk čak i zdraviji, kad smo krenuli bio je malo prehlađen i curio mu je nos).

Ovo iskustvo nam je otvorilo neke nove domete, sada je samo nebo granica, i kako bude veći, biće samo lakše. Rado ću se sećati ove naše male avanture, a i on je sa tri i po godine nadam se dovoljno velik da neku od ovih uspomena zadrži” . 

O našim avanturistima: 

Marko Bošković je tata trogodišnjeg Vuka i Eleonorin suprug. Ima 35 godina, po zanimanju je programer. Tata avanturista koji voli svoju porodicu, voli prirodu i voli da poveže te sve stvari. 
Planinarenjem se bavi od 2000-te, ali prvih 4-5 godina isključivo po Fruškoj gori koju je odlično upoznao.
Cikloturingom se bavi od 2004-e (opet prvo po okolini) a od 2007-e i dalje, po planinama Srbije i Crne Gore. Poslednjih godina manje vozi ali više šeta jer ima odlično društvo za planinarenje. Od Vukovog rođenja, zajedno su, porodično, obišli veliki broj planina u regionu. Uvek idu u sopstvenom aranžmanu, sami biraju ture i destinacije. 

Vuk je na svoju prvu avaturu u prirodi išao kad je imao samo 3 meseca, i od tada redovno sa svojim roditeljima uživa u planinarenju (nosili su ga u kenguru, rancu, na ramenima, a sada uglavnom sam hoda).

Svoje avanture Marko, brižljivo beleži na svom blogu na kojem možete naći puno zanimljivih putopisa i fotografija sa različitih avantura u prirodi: www.perpetuum-mobile.net.

Zapratite Marka i na fb stranici i pratite njegove avanture.. 

 

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Dok je za većinu roditelja odlazak na put sa detetom prilično komplikovan za organizaciju, postoje i oni roditelji koji jednostavno samo pokupe stvari, stave dete na leđa i upuste se u avanturu. 

Možete li da zamislite planinarenje sa detetom pa onda i more, spavanje u planinskoj kući bez grejanja, pešačenje, kupanje i sve to uz oblačenje i hranjenje deteta u dvonedeljnoj avanturi bez mame, babe, tetke ili bilo čije pomoći?  

Ovaj tata se upustio u baš takvu jednu avanuru, a evo i kako je to sve izgledalo. 

Pakovanje

Kad se štreber pakuje…

Naš tata, avanturista se pakovanju zbiljno posvetio. Odeća za tri godišnja doba, oprema za planinarenje, oprema za plažu, hrana i sudovi, lekovi i higijena, knjige i igračke… I nije bilo dovoljno to samo potrpati u kola – važno da sve to uvek bude sortirano, dostupno i na dohvat ruke.

Vuku je poneo gomilu rezervne odeće, tanke, debele, duge, kratke, za pešačenje, za kišu, za plažu, za spavanje… i obuće, sandale, plitke patike, duboke patike, sobne debele čarape, čizme… 

Krećemo… 

Vuku, kao i svakom detetu njegovih godina, teško pada i brzo dosadi da bude dugo vezan u sedištu u kolima. Zato je važno dobro se naoružati muzikom, ali onim pesmicama koje će dete zabaviti, a tatu neće nervitati.

Na dohvat ruke, da ne bi puno stajali, hrana, voda, telefon, dokumenta i pasoši, igračke i knjižice i polećemo… 

Idemo u planine… 

Naši avanturisti su se najpre uputili u planinske predele.. A celokupna avantura je izgledala ovako: Grbaja (Prokletije), Godinje (Skadarsko jezero), Sutomore (sa usponom na Rumiju i obilaskom tvrđava u okolini), Biogradska gora (Bjelasica)

Planinske kućice u kojima su spavali, bile su komforne ali  bez grejanja, pa su noći bile prilično hladne. Srećom, kućice imaju struju, pa je mala grejalica koja sobicu brzo zagreje, boravak u njoj učinila prijatnim. 


Udoban krevet baš po Vukovoj meri

Planinarenje sa malim detetom je ozbiljan poduhvat pa se tata, koji je već iskusan u tome, dobro pripremao za svaku turu. 

„Ići sam u jesen u visoke planine sa malim detetom nije šala, pa sam se uvek trudio da se spremam za nepredviđeno i za ne daj bože. Nosio sam mnogo Vukove odeće, od rezervnog donjeg veša i čarapa, preko tankih i kratkih majci do dugih i debelih trenerki, zatim kabanica gornja i donja, kamašne, rukavice, kapa, debela jakna, sva rezervna odeća upakovana u specijalni nepromočivi džak… I to sam sve imao uvek, bez obzira na trenutno vreme i dužinu šetnje. Oprema koju smo nedavno nabavili za Vuka (mali polar, rolka, pantalone, jakna, kabanica donja i gornja) se odlično pokazala.


Vuk na jednom od vrhova Valušnice

Osim toga, uvek sam imao osnovnu prvu pomoć (previjanje, hanzaplasti, kreme za ujede i opekotine) i proširenu (analgetici, vakuum pumpica za ujede zmija i insekata, autan, maramice i toalet papir), osnovni komplet za preživljavanje (astrofolije, upaljač i šibice, nešto papira, kanapi i vezice…), uvek dovoljno integralnih čokoladica (semenke, med, grožđice).

Sa svim tim ranac mi je bio podosta težak. Srećom pa nije bilo toplo, i dve litre vode nam je uvek bilo dovoljno.” – piše tata Marko Bošković na svom blogu. 

Naravno rute su bile prilagođene šetnji sa detetom, ništa tehnički zahtevno i opasno. Šetnje su započinjali rano ujutru, tako da oko podneva budu na vrhu, a da se pre mraka vrate u smeštaj.  

A posle planine, malo i morske avanture! 

Ispostavilo se da je more krajem septembra zadovoljavajuće toplo, oko 23C, svega nekoliko stepeni hladnije od vazduha, i kupanje bi bilo prava milina da nije gotovo sve vreme duvao vetar. Da bude još nezgodnije, poslednjih dana je bilo oblačno, pa na sunce nisu mogli mnogo da računaju.


Vuk morski.. 

Vuk je specijalno za ovu priliku dobio svoje prvo ronilačko odelo, što se pokazalo kao odlična stvar. Ipak je on još mali i nedovoljno aktivan u vodi da bi se zagrejao, a i mršavko je i nema ni grama izolacije.

„Kupanje je bilo ok, problem je bilo izlaženje. Čim bi izašli iz vode, morao sam u rekordnom vremenu da ga obrišem i osušim, obučem od glave do pete u nekoliko slojeva, tutnem mu topli čaj i zabavljam uz knjigu dok se ne zagreje. A onda ponovo. Možda je to preterivanje, video sam da su Rusi svoju decu puštali da šetaju mokra po vetru, ali oni se i po snegu valjaju i kupaju u rupi u ledu, pa je Crna Gora u septembru/oktobru možda za njih tropska plaža.”- piše Marko Bošković 


 

Trebalo je dve nedelje nešto i jesti..  
Bez obzira na okolnosti Marko se trudio da i u toku ove dvonedeljne avanture Vuk jede redovno, kuvano i zdravo. 

„Trudio sam se da svaki dan jedemo nešto toplo, kuvano i tečno, iako bi Vuk najviše voleo da jede samo čokolino tri puta dnevno. U tim improvizovanim uslovima kuvanja na malom gorioniku, pokazalo se dobro kombinovanje supe iz kese sa povrćem iz konzerve (pasulj, grašak) ili kukuruzom, po potrebi zgusnuto instant pireom ili razređeno paradajz sokom, i začinjeno solju, origanom, bosiljkom…


Ručak sa pogledom..

Ni voća i povrća nam nije falilo. Par puta sam se prevario pa smo seli u restoran da ručamo ili večeramo, i oba puta me je Vuk sabotirao, pojeo par zalogaja i kao neće više, ni posle svih ubeđivanja, ulagivanja i pretnji. Posle toga sam svu hranu ja pripremao.” 

Kako se Vuku dopala ova avantura? 
Marko Bošković je na svom blogu Perpetuum – mobile detaljno opisao ovu uzbudljivu avaturu koja će Vuku zasigurno ostati u sećanju. Mali, a opet dovoljno veliki da ima sečanja, Vuk sa svoje 3,5 godine, doživeo je predivne trenutke sa svojim tatom, sagradio je u svojoj glavi uspomene, a u prirodi je i puno toga naučio. 


Zadovoljni avanturisti..

„Vuk je bio prilično dobar, ili bar predvidiv. Na pešačenjima smo odlično funkcionisali. Radoznao je, sve ga interesuje i sve upija što mu pričam, i posle reprodukuje. Još živi u svetu mašte gde su džinovi, bauci, zmajevi i čarobnjaci stvarni pa sam mu i ja improvizovao neke takve priče da bi mu put bio interesantniji. Ali zna i o stvarnom svetu, prepoznaje insekte i životinje, nekoliko vrsta drveća, razume (na nekom njegovom nivou) čemu služi koren ili list, šta je seme, da će gusenica postati leptir a punoglavac žaba, itd.

Svašta se rađa i raste u šumi…
 
Ima mnoogo snage, ni jedan dan nisam uspeo da ga umorim, bez obzira na to koliko bi pešačili i penjali se. Što je dobro, pošto nam je omogućilo da idemo dalje i više nego da sam morao da ga nosim stalno ili da je bio smoren i nezainteresovan. Ali često bih po povratku ja bio potrošen, a on kao nov.

 Snaga i energija trogodišnjaka na delu…
 
Možda paradoksalno, ali dani mirovanja su mi bili najnaporniji. Vuk je kao penušavo piće kada se otvori limenka. Tu energiju je nemoguće zadržati i on ne može da bude miran, ni kad spava (kotrlja se i prevrće), ni kad jede, ni kad čitamo knjigu ili gledamo crtani. Nosio sam računar, i crtani bi mi ”kupili” pola sata ili 45 minuta da odradim šta moram, za duže stvari sam morao da čekam da zaspi.

U Sutomoru smo malo imali problem jer vreme poslednjeg dana nije bilo za kupanje, Vuk nije u stanju da duže bude zatvoren u sobi, a nismo imali mnogo opcija za šetnju. U suštini, zbog toga smo i skratili vreme na moru i vratili se u planine.” – piše tata Marko na svom Perpetuum – mobile sajtu. 



 Jedan od osvojenih vrhova naših avanturista..
 
Tata Marko, takođe na svom sajtu iznosi i svoje zadovoljstvo avanturom, prezadovoljan kako je sve prošlo. Kako kaže, njih dvojica, otvorili su neke nove domete pa je sada, za njih, samo nebo granica.

„Sve u svemu, ja sam prezadovoljan. Bili, videli, iskusili, vratili se živi i zdravi (Vuk čak i zdraviji, kad smo krenuli bio je malo prehlađen i curio mu je nos).

Ovo iskustvo nam je otvorilo neke nove domete, sada je samo nebo granica, i kako bude veći, biće samo lakše. Rado ću se sećati ove naše male avanture, a i on je sa tri i po godine nadam se dovoljno velik da neku od ovih uspomena zadrži” . 

O našim avanturistima: 

Marko Bošković je tata trogodišnjeg Vuka i Eleonorin suprug. Ima 35 godina, po zanimanju je programer. Tata avanturista koji voli svoju porodicu, voli prirodu i voli da poveže te sve stvari. 
Planinarenjem se bavi od 2000-te, ali prvih 4-5 godina isključivo po Fruškoj gori koju je odlično upoznao.
Cikloturingom se bavi od 2004-e (opet prvo po okolini) a od 2007-e i dalje, po planinama Srbije i Crne Gore. Poslednjih godina manje vozi ali više šeta jer ima odlično društvo za planinarenje. Od Vukovog rođenja, zajedno su, porodično, obišli veliki broj planina u regionu. Uvek idu u sopstvenom aranžmanu, sami biraju ture i destinacije. 

Vuk je na svoju prvu avaturu u prirodi išao kad je imao samo 3 meseca, i od tada redovno sa svojim roditeljima uživa u planinarenju (nosili su ga u kenguru, rancu, na ramenima, a sada uglavnom sam hoda).

Svoje avanture Marko, brižljivo beleži na svom blogu na kojem možete naći puno zanimljivih putopisa i fotografija sa različitih avantura u prirodi: www.perpetuum-mobile.net.

Zapratite Marka i na fb stranici i pratite njegove avanture.. 

 

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Subota, 23.11.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije